حوله خراشاد (توبافی)

توبافی، هنر اصیلی که ۳۰۰ سال قدمت را در خود جای داده و خراسان جنوبی اللخصوص شهر بیرجند مهد توبافی در ایران است که با این نوع پارچه محصولاتی همچون چادر شب، بقبند، سفره نان ، دستمال، لنگ، کرباس و حوله دست و صورت و حمام تولید میشود و شما می توانید در وب سایت بافتوک مستقیما از زنان روستای خراشاد این محصول زیبا و جهانی را تهییه کنید.

حوله خراشاد (توبافی)

توبافی چیست:

برای بافتن پارچه به روش سنتی توباف، ابتدا مواد اولیه از قبیل پنبه، ابریشم را تهیه می کنند و پس از آن از این مواد نخ می ریسند و در مرحله بعد نخ های به دست آمده را می جوشانند و برای ضخیم کردن آنها از آرد استفاده می کنند، سپس به کمک این پارچه ها و چرخ پارچه بافی، محصول نهایی به دست می آید. برای تولید این محصولات از رنگ شیمیایی استفاده نمی شود بلکه رنگ‌ ریزی سنتی از پوست انواع محصولات مانند پوست انار، گردو، پیاز، گلرنگ، پرتقال، کلاله زعفران، پیاز، سیر و پودر سنگ انجام می ‌شود. ویژگی بارز این پارچه‌ها این است که صد در صد از پنبه و دستباف بوده و ضد حساسیت و حجم آن کم است. جذب آب فوق‌العاده و ضد حساسیت بودن و نیز طبیعی بودن آن از مزایای محصولات توباف است.

حوله خراشاد (توبافی)

حوله بافی:

یکی از مهم ترین محصولات توبافی حوله است که از قدیمی ترین صنایع دستی جنوب خراسان بوده و بر اساس مستندات تاریخی، از معروفیت دستبافته ها و پارچه های پنبه ای و ابریشمی تولید شده در ایالت قهستان قدیم در قرون اولیه اسلامی فراوان یاد شده است. بافت حوله های سنتی در خراسان جنوبی، امروزه نیز همانند گذشته با دستگاه های سنتی ۲ یا چهار وردی و ابزار کار ساده، صورت می گیرد به طوری که با کمک این دستگاه ایجاد دهنه، پود گذاری( با تنوع رنگی نامحدود) و دَفتین زدن با حرکات منظم دست و پا، باعث تولید انواع پارچه بر اساس نوع ماده اولیه می شود. از انواع نقوش به کار رفته در حوله بافی می توان به کُلو، گِنتی، چَپَر بافت، جِناغی و ساده اشاره کرد. تولید حوله در بسیاری از شهرستان های خراسان جنوبی از جمله خوسف، نهبندان، درمیان، سرایان، قاینات و بیرجند هم اکنون رواج دارد.

حوله خراشاد (توبافی)

ثبت جهانی توبافی:

اما داستان ثبت توبافی و حوله های روستای خراشاد جذابیت خاصی دارد، چرا که زنان روستای خراشاد روزی تصمیم میگیرند که این هنر دست و محصول زیبا و بهداشتی را دوباره احیا کنند. تولید را از سر میگیرند و راه درازی را آغاز میکنند و باتمام مشکلات پیش رو آنقدری جلو میروند که حالا حوله خراشاد یکی از صنایع دستی های ایران است که بین المللی شده است و دارای مهر اصالت از سازمان یونسکو است.